CMT

CMTCold Metal Transfer, co przetłumaczyć możemy dosłownie jako „przenoszenie zimnych metali”. CMT okrzyknięto w środowisku jako metodę rewolucyjną, czyli zupełne novum w kategorii zastosowania, jak i stopnia wynalazczości. Pozwala bowiem na łukowe łączenie stali z aluminium.

To wyższa forma metody MIG/MAG, w której wprowadzenie ciepła jest o wiele niższe, aniżeli w stosunku do najczęściej stosowanej metody spawania łukiem zanurzonym. Tam drut wysuwany był do momentu pojawienia się zwarcia, natomiast tutaj drut posuwany jest w przód, lecz jednocześnie odsuwany od spawanego modułu. Takie podejście pozwala uzyskać dużo niższą temperaturę, jak i ograniczyć tzw. niekontrolowane zwarcia.

W metodzie spawania CMT prąd podczas zwarcia może być bardzo niski, dlatego dużo łatwiej przychodzi oderwanie kropli i ponowne zajarzenie łuku. Ogranicza to dość znacznie występowanie odprysków na łączonym spoiwie.

Istotnym elementem tej metody jest także kontrola drutu. Nadzór w metodzie CMT jest dużo lepszy, aniżeli w tradycyjnym migomatowskim spawaniu. Migomaty tworzą napięcie spawania, które jest zamierzone, ażeby ustawić samą długość łuku. To właśnie napięcie działa nie tylko na samym łuku, ale również jest inne dla różnorodnych warunków powierzchi spawania.

A gdzie jeszcze możemy użyć metody CMT? Najważniejszym zastosowaniem jest właśnie łączenie stali z aluminium, ale tegoż rodzaju spawania możemy użyć także w przypadku bez rozpryskowego lutowania, łączenie magnezu, czy aluminiowych blach.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>